konsulting i doradztwo biznesowe

Dopiero w latach 50-tych zaczęli pojawiać się konsultanci w świecie zwanym doradztwo biznesowe . Do tego czasu konsultanci znajdowali się głównie w dziedzinach prawa, finansów i zatrudnienia. Następnie na początku lat 60. XX w. Gospodarka USA zmieniła się z produkcji na usługi, co okazało się idealnym inkubatorem dla nowej, kompleksowej branży konsulting. Szczęśliwie, pozycjonując się jako eksperci w swoich dziedzinach, konsultanci znaleźli duże zapotrzebowanie ze strony firm, które potrzebowały pomocy, ale nie mogły usprawiedliwić zwiększenia swojej listy płac, aby ją uzyskać.

Według ekspertów z branży, oto 10 najważniejszych powodów, dla których organizacje zatrudniają dziś konsultantów:
1. Aby uzyskać specjalistyczną wiedzę. Klienci zazwyczaj zatrudniają osoby, które mają umiejętności i wiedzę, których brakuje ich personelowi, więc naprawdę opłaca się zdobyć doświadczenie, które mówi samo za siebie.

2. Aby zidentyfikować problemy. Czasami pracownicy są zbyt blisko problemu w organizacji, aby je rozpoznać. To wtedy konsultant jeździ na swojego białego konia, aby uratować dzień.
więcej znajdziesz na:
https://www.rafalszrajnert.pl/konsulting/
https://www.rafalszrajnert.pl/doradztwo-biznesowe/

3. Uzupełnienie personelu wewnętrznego firmy. Czasami menedżerowie biznesu odkrywają, że mogą zaoszczędzić tysiące dolarów tygodniowo, zatrudniając konsultantów w razie potrzeby, zamiast zatrudniać pełnoetatowych pracowników. Mogą także zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, ponieważ konsultanci nie potrzebują świadczeń. Mimo że wynagrodzenie konsultanta jest na ogół wyższe niż wynagrodzenie pracownika, w dłuższej perspektywie konsultant wydaje się być tańszą opcją.
4. Działać jako katalizator zmian. Nikt nie lubi zmian, zwłaszcza korporacyjnej Ameryki. Ale kiedy zmiana jest potrzebna, konsultant generalnie może robić rzeczy bez obawy o kulturę korporacyjną, morale pracowników lub inne kwestie, które zwykle wywołują wysokie emocje i rozbieżności w szeregach.
5. Być obiektywnym obserwatorem. Oprócz postrzegania problemów z innej perspektywy niż pracownicy wewnętrzni, dobry konsultant zapewnia świeży, obiektywny punkt widzenia, a następnie dostarcza wyniki, nie martwiąc się o to, co pracownicy w organizacji mogą myśleć o wynikach i o tym, jak zostały osiągnięte.

6. Aby uczyć. Jeśli masz specjalne umiejętności i wiedzę, ktoś zapłaci ci za przekazanie tej wiedzy. W związku z tym bardzo ważne jest, abyś był na bieżąco z postępami i rozwojem w wybranej dziedzinie, aby informacje mogły być przekazane klientom w sposób kompetentny i autorytatywny.
7. Aby wykonać „brudną robotę” firmy. Spójrzmy prawdzie w oczy: nikt nie chce być osobą, która musi wykonywać cięcia personelu lub programu. Bezstronny zewnętrzny konsultant jest idealną osobą do radzenia sobie z tak nieprzyjemnymi zadaniami.
8. Aby wnieść nowe życie do organizacji. Wielu konsultantów zostaje zatrzymanych jako pomysłodawcy i innowacyjni myśliciele. Jeśli jesteś ekspertem w sprawach tematycznych, który potrafi myśleć na własnych nogach, możesz pomóc firmie w reaktywacji lub na nowo.

9. Aby pomóc w uruchomieniu firmy. Konsultanci ds. Rozwoju biznesu cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców i wizjonerów, którzy chcą odejść od podstaw – i stęchlić pracę – do kogoś innego. W tej roli konsultant może również pomagać w codziennej działalności nowego przedsięwzięcia.
10. Aby udostępnić kontakty. Jeśli wiesz, którzy poruszają się i pracują w biznesie lub mają duże kontakty biznesowe lub produkcyjne za granicą, ktoś prawdopodobnie będzie chciał wykorzystać tę wiedzę.
Mimo, że można obecnie zasięgnąć porady w dowolnej dziedzinie, firma konsultingowa rafal szrajnert twierdzi, że obecnie dobrze prosperujące firmy konsultingowe to:
Rachunkowość. Firmy różnej wielkości – a zwłaszcza małe firmy – potrzebują wszystkiego, od księgowości po przygotowanie podatków, dzięki czemu jest to solidny wybór dla nowego konsultanta.
Reklama. Może być potrzebny konsultant ds. Reklamy w celu opracowania strategicznych kampanii reklamowych, napisania kopii i zrobienia zakupów.
Kariera. Powszechna redukcja firm stworzyła potrzebę konsultantów, którzy mogą pomóc osobom poszukującym pracy zmienić się na nowo, polerować ich życiorysy iw inny sposób zniechęcić pracodawców.
Doradztwo komputerowe. Konsultanci, którzy są dobrze zorientowani w tworzeniu stron internetowych i blogów, instalowaniu oprogramowania i sprzętu oraz rozwiązywaniu problemów, marketingu internetowym i innym rzeczom, które mogą być oparte na cybernetyce, mogą zbudować opłacalną firmę.
Edukacja. Od znalezienia pieniędzy na stypendia i od doradzania dzieciom, które piszą swoje aplikacje do college’u, aby pomóc okręgom szkolnym w kwestiach budżetowych i innych sprawach, konsultant ds. Edukacji może znaleźć się obecnie w wielkim popycie.
Executive search. Bez względu na to, czy gospodarka znajduje się w recesji, czy też w okresie boom, headhunterzy (inaczej konsultanci wykonawczy) są zawsze poszukiwani.
Zasoby ludzkie. Korporacje często potrzebują pomocy w kwestiach personalnych, takich jak rozwiązywanie konfliktów, przemoc w miejscu pracy, świadomość molestowania seksualnego i inne sprawy ludzi – nie wspominając już o wspomnianych wcześniej kwestiach redukcji.
Ubezpieczenie. Doradzanie ludziom o ich potrzebach ubezpieczeniowych i znajdowanie najlepszych polityk po najlepszej cenie pozostaje obszarem, który daje duże możliwości nowym konsultantom.
Zarządzanie. Świeże pomysły na to, jak lepiej zarządzać biznesem, są zawsze pożądane, szczególnie gdy firma stoi w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej.
Public relations. Firmy rozwijają się w prasie, co stawia ich w najlepszym możliwym świetle, a konsultant, który ma narzędzia i kontakty, aby uzyskać taki zasięg, może być nieoceniony.

Inne dziedziny o dużych możliwościach dla początkujących konsultantów obejmują komunikację korporacyjną, projektowanie graficzne, pisanie artykułów redakcyjnych, marketing, mówienie motywacyjne, zarządzanie listą płac, planowanie strategiczne i doradztwo podatkowe.